Akwitania – Francja mniej znana, a równie ciekawa

Saint Emilion w Akwitanii

Akwitania – ten piękny, a stosunkowo mało popularny turystycznie region Francji ma bardzo wiele do zaoferowania.

Bordeaux. Zasobne, szacowne, portowe miasto. Znajdą w nim wiele interesujących zabytków zarówno wielbiciele gotyku, jak i amatorzy solidnych mieszczańskich kamienic z przełomu XIX i XX wieku. Miasto usytuowane jest nad rzeką Garonną, brzegiem której biegnie piękny nadrzeczny bulwar. Warto być w Bordeaux w rocznicę wybuchu Rewolucji Francuskiej. Odświętna Domy i apartamenty w Akwitaniiatmosfera, pokaz sztucznych ogni nad Garonną (najlepiej oglądać go z poświęconego pamięci cesarza Napoleona mostu Pondt de Pierre) robią naprawdę duże wrażenie. Dodatkową atrakcją w lipcu są wielkie wyprzedaże w sklepach, które sprawiają, że nawet najbardziej odporni stają się łowcami okazji.

Saint Emilion. Urocze, średniowieczne, kamienne miasteczko. Warto poświecić dzień aby w spokoju kontemplować jego urok i wspaniałe zabytki. Można godzinami spacerować po kamiennych uliczkach i przesiadywać na tarasach kawiarni podziwiając piękne widoki. Znakomite miejsce dla wielbicieli sztuki romańskiej i gotyckiej. Polecam również koneserom win – wszędzie można degustować znakomite wina z regionu Bordeaux.

Biarritz. Pozostała w nim atmosfera luksusowego kurortu z przełomu XX i XIX w.Plaże w Akwitanii Pobyt tam daje przyjemne poczucie obcowania z „wielkim światem”. Piękne plaże, a w dali pasma Pirenejów. Wspaniały XIX wieczny Hotel de Palais, który gościł tłumy wysoko urodzonych gości. Biarritz popularne było w początkach ubiegłego stulecia zwłaszcza wśród arystokracji rosyjskiej, czego widomym znakiem jest wybudowana dla niej stojąca do dziś cerkiew. Jednym z najmilszych wspomnień jest jedzenie przepysznych małży na tarasie rozciągającym się nad taflą oceanu.

Kuchnia. Bordeaux to świetne miejsce dla wielbicieli tradycyjnej francuskiej kuchni. Ponieważ jest to miasto stosunkowo mało uczęszczane przez turystów, restauracje nastawiają się raczej na lokalnych klientów, co dobrze wpływa na jakość serwowanego w nich jedzenia. W wielu bistrach można zjeść obfite zestawy tradycyjnych przysmaków w bardzo rozsądnie skalkulowanych cenach – na przykład 15 euro za trzydaniowy zestaw (przystawka, danie główne, deser). Mi szczególnie utkwiły w pamięci wieczory spędzone w ogródkach restauracji mieszczących się na Place du Parlament. Warto również wybrać się na jeden wieczór Winnice w Akwitaniido restauracji Belle Epoque. To już przyjemność bardziej wyszukana – piękne, oryginalne secesyjne wnętrze, kuchnia z ambicjami, niestety ceny też znacznie wyższe (dlatego był tylko jeden wieczór). Ale warto zaszaleć.

Wina. Mekka dla wielbicieli win z regionu Bordeaux.    

Arcachon. Arcachon jest uroczym kurortem nad oceanem. Warto się wybrać, poplażować, pochodzić po pięknych wydmach. W miesiącach letnich dość mocno zatłoczony.

Alienor z Akwitanii. Akwitania to ojczyzna jednej z najwybitniejszychNad Atlantykiem w Akwitanii dam europejskiego średniowiecza – Alienor, dziedziczki Akwitanii. Poślubiona została królowi Francji Ludwikowi VII. Następnie rozwiodła się z Ludwikiem aby poślubić króla Anglii, Henryka II Plantageneta. Urodziła mu siedmiu synów – jednym z nich był król Ryszard Lwie Serce. W rezultacie konfliktu między Henrykiem a jego synami została na długie lata uwięziona przez męża. Wywierała duży wpływ na rządy w czasie panowania swego syna.

Francja to nie tylko Paryż i Lazurowe Wybrzeże, to także piękne wybrzeże atlantyckie, a w tym niedoceniana Akwitania. Zachęcam zatem do eksploracji tego mniej znanego, acz równie atrakcyjnego pod względem turystycznym regionu.

17 osób lubi ten post.
Udostępnij: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone
  

About Interhome na miejscu

Cenimy sobie bliskość naszych Gości, dlatego Interhome oferuje serwis i kontakt na miejscu. Nasz lokalny zespół zapewnia praktyczne wskazówki, szczegółową wiedzę o miejscu pobytu oraz pomoc w różnych językach.
Bookmark the permalink.
Add Comment RegisterDodaj komentarz