Smaki prosto z Tyrolu

Tyrol z setkami dobrze przygotowanych tras narciarskich to niekwestionowany raj dla narciarzy. Jednak po szaleństwach na stoku lub po górskich wędrówkach należy nam się smaczny i rozgrzewający posiłek. Wybór jest naprawdę duży, a rodzima kuchnia zyskuje coraz większe uznanie.

Knedle tyrolskieTyrolskie menu bazuje na potrawach mącznych, czyli pierogach z różnorakim nadzieniem, knedlach, naleśnikach i kluskach. Najlepiej obrazuje to przysłowie „Pierogi, kluski, naleśniki i plenta to w tyrolskiej kuchni rzecz święta”. Będąc na miejscu z pewnością należy spróbować pierogów z posiekanym boczkiem (Specknödel) oraz pierożków ze szpinakiem i serem (Schlutzkrapfen).

Pierogi tyrolskieDodatkowo, w górskiej kuchni królują ziemniaki, cebula, szczypiorek oraz pieczone mięsa. Typową specjalnością wykorzystującą właśnie te składniki jest zapiekanka ziemniaczana z cebulą i wołowiną (Gröstl). Na wyjątkową uwagę smakoszy zasługuje również bogactwo serów. Najbardziej znane to szary ser tyrolski (Tiroler Graukäse), ser Zillertalski, czy ser górski z Paznaun.

Warto przyjrzeć się bliżej historii kuchni tyrolskiej. Jest ona rezultatem pomysłowości, zaradności oraz oszczędności mieszkańców tego regionu. Niewielkie powierzchnie uprawne oraz trudny klimat nie sprzyjały rozwojowi rolnictwa, a to kolei powodowało małe zróżnicowanie dostępnych produktów. Z drugiej strony spożywane dania musiały być sycące, tak by dostarczały energię niezbędną do ciężkiej pracy fizycznej.

Sznycel po wiedeńskuW tyrolskich restauracjach, oprócz specjałów lokalnych, znaleźć można także dania kuchni austriackiej: rosół na wołowinie z dodatkami (Rindsuppe), czy sznycel po wiedeńsku (Wiener Schnitzel). Wśród deserów prym wiodą ciasto z jabłkami, rodzynkami i cynamonem (Apfelstrudel) i nadziewane naleśniki (Palatschinken). A do tego piwo albo dobra kawa… Co ciekawe, spożycie piwa w Tyrolu jest obok Salzburga najwyższe w całej Austrii i wynosi 170 litrów rocznie na osobę. Prost!

Strudel jabłkowy

Zatem jak widać, Tyrol to nie tylko narty, śnieg i góry, ale także oryginalna, jedyna w swoim rodzaju i do tego smakowita kuchnia. Zapraszamy do Austrii, by pojeździć na nartach, podziwiać piękne górskie widoki, pooddychać świeżym powietrzem oraz popróbować regionalnych smakołyków :)

 

15 osób lubi ten post.
Udostępnij: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone
  

About Interhome na miejscu

Cenimy sobie bliskość naszych Gości, dlatego Interhome oferuje serwis i kontakt na miejscu. Nasz lokalny zespół zapewnia praktyczne wskazówki, szczegółową wiedzę o miejscu pobytu oraz pomoc w różnych językach.
Bookmark the permalink.
Add Comment RegisterDodaj komentarz