Kreujemy trendy – Bornholm

DK95_526122222

Niewielka duńska wyspa, którą każdego roku odwiedzają tłumy turystów. Co jest w niej takiego niesamowitego?

Bornholm zaskakuje przede wszystkim różnorodnością krajobrazu. Mimo że wyspa jest tak mała, że nawet średnio wytrawny cyklista może ją w kilka dni objechać dookoła, to jednak na każdym kroku zaskakuje nas innym widokiem. Na północy turystów urzekają typowo skandynawskie majestatyczne klify, na południu długie piaszczyste plaże, których nie powstydziłoby się Lazurowe Wybrzeże, na wschodzie malownicze miasteczka, na zachodzie zabytkowe wiatraki…

Sprzymierzeńcem podróżnych jest także znakomita pogoda, gdyż w północnej Europie nie ma bardziej słonecznego miejsca. Doskonała pogoda panuje tu od początku maja nawet do początku października, sprzyjając także wyjazdom przedsezonowym.

Dla miłośników zwiedzania…

Coś dla siebie znajdą także miłośnicy zwiedzania – na Bornholmie można znaleźć największe w Skandynawii ruiny zamku średniowiecznego – Hammershus. Położony na wzniesieniu 74 m n.p.m. i obwarowany murem obronnym zamek przez długi czas był twierdzą niemal nie do zdobycia.

Ciekawostką jest także luiselund, czyli olbrzymie skupisko menhirów – kamieni kultowych, podobne do słynnego Stonehenge. Do naszych czasów zachowało się aż 51 ogromnych kamieni, a największe z nich mają nawet 2 metry wysokości.

Nie wszyscy wiedzą, że nie tylko Holandia jest słynna z wiatraków, stanowią one także ważny element krajobrazu Bornholmu. Na całej wyspie można podziwiać zabytkowe wiatraki (zachowało się ich aż 14), często obok nich znajdują się nowoczesne farmy wiatrowe, gdyż Dania jest jednym z Państw, w których energia odnawialna stanowi nawet połowę źródeł energii.

 Dla smakoszy…

FR33_K200_Sonne und Strand_2011_8292Należycie do osób, które ze słodyczy najbardziej lubią śledzie? W takim razie Bornholm jest dla Was najwspanialszym miejscem pod słońcem. Na duńskich stołach króluje śledź pod wieloma postaciami, także w postaci sałatki. Warto spróbować zwłaszcza Sol over Budhjem, czyli dania będącego czymś w rodzaju rybnego tatara. Wędzonego śledzia podaje się z surowym żółtkiem i cebulką lub szczypiorem, a także lokalnym piwem. Ta przystawka często stanowi element tzw. fiskebuffet, czyli szwedzkiego stołu. Poza śledziem i daniami ze śledzia, jest tu także makrela i łosoś pod wieloma postaciami, ryby, często przyrządzone ze słynną remoladą, ziemniaczana sałatka z curry i ciemne pieczywo. Przed samym wyjazdem można także udać się do portu, gdzie – przy odrobinie szczęścia – można nabyć świeże ryby prosto z kutra.

Wyspa słynie także z lokalnego alkoholu. Turyści chętnie kupują zwłaszcza akvavit (rodzaj wódki, zbliżonej do polskiej okowity), występujący w trzech niespotykanych nigdzie indziej odmianach – z cynamonem i jałowcem, z koprem i kminkiem oraz w wersji tradycyjnej, wyrabianej według starej, duńskiej receptury. Wiele osób chwali sobie także lokalne piwo, aczkolwiek zwykle jest dużo słabsze niż to, do którego przywykliśmy w Polsce. Na wyspie istnieje także kilka winnic, gdzie produkuje się lekkie wina owocowe.

Borhnolm to naprawdę ciekawa wyspa, zapraszamy, by odkryli ją Państwo razem z Interhome.

 

 

 

5 osób lubi ten post.

Udostępnij: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone
  

About Joanna Rojewska

W Interhome pracuję jako Specjalista ds. e-commerce, a marketing online jest moją pasją, manią, fiołem i obsesją. Moją drugą największą życiową pasją są podróże, wciąż ciągnie mnie do Toskanii, marzę o zobaczeniu Peru i Chin. Gdy nie podróżuję, pochłaniam książki lub biegam. Chciałabym kiedyś ukończyć maraton.

Bookmark the permalink.
Add Comment RegisterDodaj komentarz