Istria – nie tylko piaszczysta plaża

HR20_sun and beach, 2010, 10, K200_7473

Chorwacja od lat cieszy się zasłużonym uznaniem turystów z całego świata. Polacy doceniają przede wszystkim Istrię, ze względu na piękną, piaszczystą plażę w okolicach Medulinu i Rabacu. Ale Istria to nie tylko plażowanie i sporty wodne, to także śliczne miasteczka, których nie można nie zobaczyć. Poniżej zamieszczamy krótką ściągawkę najbardziej interesujących miejsc na półwyspie.

HR2600_8000Pula – słynie z doskonale zachowanych zabytków z czasów starorzymskich. Największą atrakcją turystyczną jest amfiteatr, wybudowany za panowania cesarza Wespazjana, który wielkością dorównuje rzymskiemu Koloseum. Warto zobaczyć także świątynię Augusta, Bramę Bliźniaczą czy łuk triumfalny Sergiusza. W Puli natchnienia szukał między innymi słynny irlandzki pisarz James Joyce, jego rzeźba do dzisiaj znajduje się w ogródku kawiarni Uliks (Ulisses).

W Poreču na każdym kroku widać ślady wielowiekowej historii miasta.  Znajdują się tu ruiny świątyń Marsa i Neptuna, a także wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO bazylika św. Eufrazjusza. Będąc tutaj, nie można nie zajść na plac Marafor, gdzie można podziwiać zabytki z późniejszych epok, m.in. romański dom z balkonem i dom kanonicki, a także liczne  misternie zdobione, weneckie pałace. Koniecznie obejrzyjcie także dawny franciszkański klasztor, który po  przebudowanie w stylu barokowym służy jako siedziba parlamentu półwyspu.

Także Rovinj może się pochwalić zabytkową architekturą. Widać wiele pozostałości po czasach Republiki Weneckiej i budownictwa śródziemnomorskiego, czego przejawem są charakterystyczne malownicze domki o czerwonych dachach. Do dziś zachowała się m.in. renesansowa wieża zegarowa, XVII-wieczna brama miejska, tzw. Łuk Balbi oraz XVIII-wieczna katedra św. Eufemii. Ci, którzy nie boją się wysokości, mogą wspiąć się na niemal 60-metrową wieżę zegarową, z której rozpościera się urzekający widok na całe miasto i archipelag okolicznych wysepek.

CroatiaUmag jest miastem, którego korzenie sięgają antyku. Turyści najchętniej zwiedzają wystawę rzymskich amfor i drogocennych kamieni, kościół Najświętszej Panny Maryi (z XV wieku, zdobiony freskami) oraz XVIII-wieczny kościół św. Pellegrinusa, patrona miasta. Warto zajrzeć również na starówkę, ze względu na jej ciekawe położenie – w ląd wcina się morze, sprawiając, że centrum miasta wygląda niezwykle ciekawie.

Opatija – administracyjnie znajduje się już w Kvarnerze, ale warto zboczyć z drogi, aby ją zobaczyć. To słynne, tonące w bujnej roślinności uzdrowisko klimatyczne nazywane jest „Pierwszą damą Adriatyku”. Najważniejszym zabytkiem Opatii jest kościół św. Jakuba, wybudowany na fundamentach klasztoru Benedyktynów, a także zabytkowa dzwonnica. Warto zobaczyć także fontannę Słońca i Księżyca (Helios and Selene) i pomnik Maiden with the seagull.

Odkrywanie w istryjskich miastach, promieniujących swoistą atmosferą, zabytków i dziedzictwa przeszłości, zapewni Ci niesamowite wrażenia.

7 osób lubi ten post.
Udostępnij: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone
  

About Joanna Rojewska

W Interhome pracuję jako Specjalista ds. e-commerce, a marketing online jest moją pasją, manią, fiołem i obsesją. Moją drugą największą życiową pasją są podróże, wciąż ciągnie mnie do Toskanii, marzę o zobaczeniu Peru i Chin. Gdy nie podróżuję, pochłaniam książki lub biegam. Chciałabym kiedyś ukończyć maraton.
Bookmark the permalink.
Add Comment RegisterDodaj komentarz