Co najlepiej zobaczyć w Paryżu?

Stacja metra w Paryżu

Paryż podzielony jest na 20 dzielnic, a ich układ na mapie przypomina trochę muszlę ślimaka. Najniższe numery dzielnic są w samym centrum i to tutaj znajduje się najwięcej atrakcji do zobaczenia.

Aby poczuć atmosferę miasta można wynająć apartament wakacyjny w ścisłym centrum i dać obudzić się o poranku odgłosom rozpoczynającego dzień Paryża i zapachom aromatycznej kawy z pobliskich kawiarenek. Aby jednak uciec od zgiełku lepiej zdecydować się na apartament położony w dalszych dzielnicach, a do centrum dojeżdżać w parę chwil doskonale rozbudowaną linią metra. Co ciekawe, koszt wynajęcia apartamentu w centrum lub poza nim jest podobny, dlatego wybór odpowiedniego miejsca należy tylko do nas.

A oto kilka punktów, które trzeba odznaczyć z listy „należy zobaczyć w Paryżu”, aby po powrocie powiedzieć znajomym: byłam/em, zobaczyłam/em i na dowód mam zdjęcia! Lista według dzielnic (sprawdź na mapie):

1. dzielnica. Muzeum Louvre, Palais-Royal czyli Pałac Królewski oraz plac Vendôme, który jest punktem startowym Rue de la Paix czyli słynnej paryskiej ulicy, przy której zlokalizowane są najlepsze butiki. Przy Place Vendôme 12 znajduje się mieszkanie, w którym zmarł Fryderyk Chopin. Warto też zobaczyć ogrody „Tuileries Garden”.

2. dzielnica. To z jednej strony dzielnica biznesowa (tutaj znajduje się jedyna we Francji giełda) a z drugiej strony dzielnica, w której można poczuć tę typową i oglądaną przez nas na filmach atmosferę Paryża – urocze uliczki, a przy nich małe kawiarenki. Ta część miasta nazywana jest też dzielnicą teatrów, ponieważ w okolicy zlokalizowanych jest ich aż kilkanaście.

Zwiedzanie Paryża3. dzielnica. A właściwie trzecia i czwarta dzielnica noszą wspólną nazwę Le Marais i tworzą najstarszą część Paryża. To tutaj znajdują się średniowieczne budynki: Hôtel de Rohan i muzeum historii Paryża Carnavale.

4. dzielnica. Główna część Le Marais. Tutaj należy zobaczyć ratusz l’Hotel de Ville. Naprzeciwko niego usytuowane są dwie najsłynniejsze wyspy na Sekwanie: l’Ile de la Cite i l’Ile St-Louis. l’Ile de la Cite połączona jest z lądem 7 mostami, z których najstarszy jest Pont Neuf. Na wsypie koniecznie trzeba zobaczyć słynną katedrę Notre Dame, Sainte-Chapelle (kaplica zamkowa – cenny przykład architektury gotyckiej) oraz Conciergerie (budowla o charakterze obronnym). Ósmy most łączy wyspę Cite z wyspą l’Ile St-Louis. Na terenie tej dzielnicy znajdziemy też najstarszy plac w Paryżu Place des Vosges czyli Plac Wogezów.

5. dzielnica. To dzielnica łacińska idealna na długi spacer. Tutaj znajduje się słynny ogród botaniczny Jardin des Plantes z małym zoo. To też ulubiona dzielnica studentów. Wieczorami młodzi ludzie spotykają się w licznych barach, restauracjach, kawiarniach przy Rue Mouffetard.

6. dzielnica. Kiedyś ulubiona dzielnica intelektualistów teraz stała się bardzo modna. Warto tu pospacerować w Ogrodzie Luksemburskim, a na zakupy wybrać się na Rue de Rennes.

7. dzielnica. Symbolem dzielnicy i całego Paryża jest Wieża Eiffla na Polu Marsowym, oprócz tego Hotel des Invalides czyliZabytki Paryża kompleks architektoniczny obejmujący Hotel des Invalides, Dome des Invalides i kościół St- Louis. Warto wstąpić do Muzeum Orsay (Musée d’Orsay), w którym można zobaczyć dzieła francuskich malarzy, rzeźbiarzy, fotografów i projektantów mebli.

8. dzielnica. Avenue des Champs-Élysées czyli słynne Pola Elizejskie – najbardziej popularna ulica na świecie, która ma swój początek na Placu Charles’a De Gaulle’a ze słynnym Łukiem Triumfalnym, a koniec na Placu Zgody czyli Place de la Concorde. Warto odwiedzić Musee de la Decouverte czyli pałac odkryć naukowych.

9. dzielnica. W skrócie to najbardziej barwna część: to tutaj jest plac Pigalle (na granicy z 18 dzielnicą), od której dzielnica wzięła swoją powszechnie znaną nazwę. To tutaj też mieści się słynny teatr Moulin Rouge i muzeum Grevin (odpowiednik Tussaud’s w Londynie). Nie można przegapić!

10. dzielnica. Gare du Nord i Gare de l’Est to dwie największe stacje kolejowe Paryża.

11. dzielnica. Opera Bastille czyli nowoczesny gmach opery przy Placu Bastylii.

12. dzielnica. Tutaj paryska Marina rozciąga się od Sekwany do placu Bastylii.

13. dzielnica.  Nazywana często Chinatown z mnóstwem chińskich i azjatyckich restauracji. Tutaj znajduje się też nowiutki budynek biblioteki F. Mitterrand’a. Warto zajrzeć też na Place d’Italie.

Uliczka w Paryżu14. dzielnica. Zwana Montparnasse – dzielnica wcześniej ulubiona przez bohemę artystyczną potem nieco zaniedbana a teraz znów wkupiła się w łaski artystów. Można tu spotkać takie sławy jak Catherine Deneuve czy Gerard Depardieu.

15. dzielnica. To już bardziej dzielnica mieszkaniowa. Na spacer można przejść do parku Citroen nazwanego na cześć słynnego producenta samochodów, którego pierwsza fabryka była właśnie w tym miejscu.

16. dzielnica. To dzielnica willowa, spokojna, cicha. Zlokalizowane są tutaj dwa muzea: morskie Marine Museum oraz Museum of Mankind (antropologiczne, etnologiczne). To ostatnie dysponuje mumią Inka, która podobno zainspirowała Edwarda Muncha do namalowania Krzyku.

17. dzielnica. Dwie słynne restauracje Guy Savoy i Michel Rostang.

18. dzielnica. Zwana dzielnicą Montmartre, dawniej zamieszkiwana przez bohemę artystyczną. Warto zobaczyć bazylikę Sacre-Coeur na szczycie wzgórza Montmartre.

19. dzielnica. Cité des Sciences et de l’Industrie (Muzeum „Miasto Nauki i Przemysłu”) położone w Parc de la Villette.

20. dzielnica. Cmentarz Père-Lachaise (tutaj pochowanych zostało wiele słynnych osób m.in. Jim Morrisson, Edith Piaf, Oscar Widle).

Jak widzicie atrakcji i zabytków w Paryżu bez liku. Oczywiście, nawet kilkudniowa wizyta w stolicy Francji to duże przeżycie, by jednak poznać to miasto naprawdę dobrze, a przede wszystkim poczuć jego wyjątkową atmosferę, najlepiej zatrzymać się tam nieco dłużej. Czy możecie polecić interesujące miejsca, które warto zobaczyć, a niekoniecznie można przeczytać o nich w przewodnikach?

14 osób lubi ten post.
Udostępnij: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone
  

About Interhome na miejscu

Cenimy sobie bliskość naszych Gości, dlatego Interhome oferuje serwis i kontakt na miejscu. Nasz lokalny zespół zapewnia praktyczne wskazówki, szczegółową wiedzę o miejscu pobytu oraz pomoc w różnych językach.
Bookmark the permalink.
Add Comment RegisterDodaj komentarz