Co warto przywieźć z włoskich wakacji?

Rzadko który kraj ma do zaoferowania tyle kulinarnych smakołyków co Włochy, a więc trudno się dziwić, że na pamiątkę włoska kuchniazabieramy ze sobą do domu: kilka butelek pachnącej, tłoczonej na zimno oliwy (olio d’oliva extravergine) oraz wino, które jest do kupienia wszędzie – od Alp po samo południe. Można je nabyć w sklepach lub bezpośrednio z winnicy. Do wina pasują: suszone na słońcu salami, marynowane kiełbaski z dzika, duży kawałek twardego Parmigiano-Reggiano, który na czas podróży zostanie fachowo, hermetycznie zapakowany, suszone pomidory, suszone prawdziwki, luksusowa szynka Culatello, warzywa konserwowane w oleju, oliwa aromatyzowana truflami (wyborna), ocet balsamiczny, grappa.

Praktycznie każda, nawet najmniejsza miejscowość ma swój ryneczek i tutaj można zaopatrzyć się w makinetkę do parzenia espresso (przez niektórych zwana kawiarką, ital. La Moka), spieniacz do mleka niezbędny przy serwowaniu cappuccino, tarkę doWłoska kawa sera, moździerz z marmuru lub drzewa oliwnego. Wszystkie te przedmioty  można już oczywiście kupić u nas, ale gwarantuję, że smak kawy z takiej prawdziwej, włoskiej kawiarki jest znacznie lepszy, ponieważ każdy łyk to jednocześnie wspomnienie udanych, włoskich wakacji i gorącego włoskiego słońca. Do listy można też dopisać jedyne w swoim rodzaju drewniane rzeźby z południowo-tyrolskiej doliny Groednertal lub z doliny Aosty. Światową sławą cieszy się wydmuchiwane ustnie szkło z Murano. W Wenecji interes kwitnie dzięki ręcznie robionym karnawałowym maskom. Najpiękniejsze donice z terrakoty znajdziemy w Impruneta w Chianti, a rustykalną śródziemnomorską ceramikę np. na wybrzeżu Amalfi w Vietri, na wyspie Ischia lub w Apulii w Grottaglie.

Bez względu na to, czy odwiedzimy okolice Jeziora Garda na północy, centralnie położoną Toskanię, czy Sycylię na południu, wrażenia z pewnością będą wyjątkowe, warto więc zrobić sobie lub bliskim miły prezent i zakupić jeden z typowo włoskich souvenirów :)

13 osób lubi ten post.
Udostępnij: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone
  

About Interhome na miejscu

Cenimy sobie bliskość naszych Gości, dlatego Interhome oferuje serwis i kontakt na miejscu. Nasz lokalny zespół zapewnia praktyczne wskazówki, szczegółową wiedzę o miejscu pobytu oraz pomoc w różnych językach.
Bookmark the permalink.
Add Comment RegisterDodaj komentarz