Co należy wiedzieć jadąc do Chorwacji?

Wakacje w Chorwacji

Wakacje w Chorwacji to wspaniała sprawa! Bez względu na to, czy nasz wybór padnie na półwysep Istria, region Kvarner, Dalmację Północną, Środkową, czy Południową lub którąś z setek wysp, warto dobrze przygotować się do podróży, tak by na miejscu niczym się już nie przejmować i w pełni oddać relaksowi nad turkusową wodą Adriatyku. Poniżej kilkanaście sprawdzonych informacji prosto z naszego biura lokalnego w Chorwacji, które pomogą w planowaniu wyjazdu:

1. Polacy i Chorwaci, każdy mówiący w swoim własnym języku, dobrze się nawzajem rozumieją. Tak więc, ewentualne problemy językowe nie muszą zaprzątać nam głowy.

2. Zgodnie z informacją podaną na stronie ambasady Chorwacji obywatele polscy przebywający w Republice Chorwacji do 90 dni mogą przekroczyć granicę na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Paszport nie jest obowiązkowy, lecz lepiej mieć go przy sobie, gdyż może być wymagany przez niektóre instytucje (np. kantory, banki, ośrodki zdrowia). Dzieci powinny posiadać indywidualny paszport lub dowód osobisty.

Dom wakacyjny w Chorwacji3. Od lipca 2013 granice są przejezdne, co oznacza brak kolejek i długiego czekania na granicy.

4. Chorwacja może pochwalić się dobrze rozbudowaną, nowoczesną siecią autostrad. Korzystanie z autostrady jest płatne, dokładne informacje odnośnie wysokości opłat znajdują się tutaj. Drogi  lokalne są w nieco gorszym stanie, szczególnie w mniejszych miasteczkach i miejscowościach, ale nie jest to specjalnie uciążliwe. Koszt paliwa kształtuje się na podobnym poziomie jak w Polsce.

5. Wodę z kranu można pić w całym kraju, chyba że widnieje znak ostrzegawczy lub gospodarz domu informuje inaczej.

6. Kantory nie pobierają prowizji, a informacja o kursie wymiany zawsze znajduje się w widocznym miejscu. Przeważnie kurs wymiany jest korzystniejszy w kantorach niż w bankach. Jeżeli jest to możliwe najlepszym rozwiązaniem jest płatność kartą. Walutą obowiązującą w Chorwacji jest Kuna (tak, tak nazwa pochodzi od zwierzątka).

7. Ceny w sklepach spożywczych są podobne jak w Austrii, Niemczech czy we Włoszech. Supermarkety są bardzo licznie reprezentowane, a ich asortyment w niczym nie odbiega od europejskich standardów. Ceny w małych sklepach mogą być znacznie wyższe.

8. W Chorwacji znajduje się wiele lokalnych targów z jedzeniem, gdzie można kupić świeże i smaczne ryby, warzywa oraz owoce w rozsądnych  cenach.

9. Kawa kosztuje przeważnie 1-2 € (za wyjątkiem centrum Dubrovnika, Hvaru, czy Bol, gdzie za małą czarną zapłacimy trochę więcej).

10. Kartę telefoniczną SIM można zakupić bez konieczności rejestracji. Przykładowo operator Tele2 oferuje 1000 minut lokalnych rozmów (jedyny koszt to 4 euro centy za połączenie) oraz 3 GB Internetu w cenie 5 €.

Plaże w Chorwacji11. WiFi jest dostępne w większości kafejek, przeważnie bezpłatnie jako dodatek do kawy lub drinka. Większe miasta zapewniają darmowy publiczny dostęp do Internetu.

12. Promy kursują często, nawet poza wyznaczonymi godzinami, tak więc łatwo dostać się na wyspy i z powrotem. Więcej informacji na temat połączeń promowych można znaleźć tutaj.

13. Do kierowania łodzią potrzebna jest licencja, którą można uzyskać zdając egzamin. Z wędkowaniem jest nieco łatwiej, gdyż licencję można po prostu zakupić.

14. Pamiętajmy by zabrać ze sobą obuwie kąpielowe, gdyż łatwo skaleczyć nogę o ostre krawędzie skał lub kolce jeżowców na dnie morskim.

15. Chorwacja to raj dla miłośników nurkowania. Jeśli nawet nie mamy w tym zbyt dużego doświadczenia, warto zabrać ze sobą maskę, fajkę i płetwy by rozpocząć przygodę z najprostszą formą podziwiania podwodnych widoków, czyli snorkelingiem.

16. Z lokalnych specjałów polecamy pyszne białe sery, sól Pag Solana, chorwackie wino i rakiję (mocny alkohol na bazie owoców).

17. Na miejscu czasami trafiają się komary, dlatego dobrze zabrać ze sobą środki przeciw insektom albo nazrywać na miejscu lawendę, bo komary jej nie lubią :)

Jeśli byliście już w Chorwacji i chcielibyście podzielić się swoimi wrażeniami z pobytu lub doradzić osobom, które planują taki wyjazd, zachęcamy do dopisywania w komentarzach poniżej kolejnych pozycji na tej liście.

46 osób lubi ten post.
Udostępnij: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone
  

About Interhome na miejscu

Cenimy sobie bliskość naszych Gości, dlatego Interhome oferuje serwis i kontakt na miejscu. Nasz lokalny zespół zapewnia praktyczne wskazówki, szczegółową wiedzę o miejscu pobytu oraz pomoc w różnych językach.
Bookmark the permalink.
Add Comment RegisterDodaj komentarz