10 tradycji/rzeczy, które musicie wiedzieć o Hiszpanii

Ciekawostki o Hiszpanii dotyczą – jak zapewne zgadliście – głównie tradycji, które obowiązują w tym kraju od dziesiątek, a nawet setek lat. Począwszy od składników paelli czy popularnych tapas, a skończywszy na odpowiednim klaskaniu we flamenco – wszystko ma swoje znaczenie i uwarunkowanie w historii.

  1. Sangria – ten znany na całym świecie napój – znany także jako „uderzenie”, „kopniak” – tradycyjnie zawiera czerwone wino i owoce, jednak często bywa przyrządzana również z dodatkiem soków owocowych i brandy. Nie zapominajcie też o dodaniu lodu!
  2. Sjesta – krótka popołudniowa drzemka, zwana sjestą, to zwyczajowy czas odpoczynku w Hiszpanii. Powoduje nie tylko lepsze trawienie, ale również na przeczekanie najgorętszych godzin dnia. Sjesta jest tutaj niemalże święta, zatem nie liczcie na to, że uda się Wam załatwić cokolwiek w godzinach między 13 a 16.
  3. Paella – istnieje wiele odmian tego pysznego dania na bazie ryżu, począwszy od paelli walenckiej, wegetariańskiej, z owocami morza i wieloma innymi. Za oryginalną uważa się paellę walencką zawierającą biały ryż, zielony groszek, mięso, biały groch, ślimaki oraz szafran i rozmaryn. Innym bardzo popularnym, chociaż sezonowym, składnikiem są karczochy oraz owoce morza. Aczkolwiek wielu szefów kuchni wybiera ryż ugotowany lekko al. Dente, to tak naprawdę tradycyjnym elementem paelli jest trochę kleista odmiana ryżu, tzw. „senia”, która wymaga sporych umiejętności, gdyż łatwo ją rozgotować.
  4. Flamenco – może będziecie zaskoczeni, ale według rodowitych Hiszpanów flamenco to nie taniec, lecz sztuka. Flamenco wywodzi się z Andaluzji, Extremendatury i Murcii, zawiera w sobie nie tylko elementy tańca, lecz również śpiewu, gry na gitarze, klaskania czy nawet specjalnego pstrykania palcami.
  5. Camino de Santiago – celem wielu pielgrzymów przybywających do Hiszpanii jest kapliczka św. Jakuba Wielkiego w katedrze Santiago de Compostella w Galicji. Wielu pielgrzymów odbywa tęwędrówkę, by oczyścić się z grzechów i przeżyć swoiste oczyszczenie lub zbliżyć się do Boga. Katedra jest także popularnym celem wizyt miłośników kolarstwa oraz wędrówek górskich.
  6. Tapas – to popularne przekąski spożywane zwykle na lunch albo wieczorem, jako zakąska do piwa lub innych napojów alkoholowych. Mogą to być małe kanapeczki, smażone krewetki itp.
  7. Tomatina – festiwal odbywający się w mieście Bunol, w czasie którego uczestnicy biorą udział w prawdziwej bitwie na pomidory. Odbywa się od 1945 roku, zawsze w ostatnią środę sierpnia.
  8. Encierros – rodzaj popularnej gonitwy, w czasie której ludzie uciekają przed bykami, starając się przeprowadzić je z pastwiska na arenę walk.
  9. Godziny otwarcia : sklepy, restauracje i bary są zwykle czynne do późnych godzin nocnych, ponieważ w Hiszpanii często spożywa się kolację o 22 lub później.
  10. Vida en la calle Hiszpanie zdecydowanie nie są domatorami. Wieczorami, kiedy temperatury nareszcie robią się przyjemniejsze, wszyscy – absolutnie bez względu na wiek- wylegają na ulice, jedzą, piją, śpiewają i dobrze się bawią.
Bądź pierwszy, który to lubi.

Udostępnij: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone
  

About Joanna Rojewska

W Interhome pracuję jako Specjalista ds. e-commerce, a marketing online jest moją pasją, manią, fiołem i obsesją. Moją drugą największą życiową pasją są podróże, wciąż ciągnie mnie do Toskanii, marzę o zobaczeniu Peru i Chin. Gdy nie podróżuję, pochłaniam książki lub biegam. Chciałabym kiedyś ukończyć maraton.

Bookmark the permalink.
Add Comment RegisterDodaj komentarz