10 rzeczy, których nie wiedzieliście o Holandii

Wybieracie się do Holandii ? Przeczytajcie, co warto wiedzieć o tym pięknym, aczkolwiek nadal za mało popularnym u nas kraju. Nawet się nie spodziewacie, co mogą zawierać ciekawostki o Holandii.

2017_domestic_visual_slider_desktop_NL

  1. 1. ROWERY

Holandia jest naprawdę krajem wymarzonym dla rowerzystów. W całej Holandii jest ponad 22,5 miliona rowerów. To znaczy, że każdy mieszkaniec posiada przynajmniej jeden rower. I nic dziwnego: w kraju, który słynie z nizin i niewielkich odległości między miastami, jazda rowerem jest naprawdę praktycznym rozwiązaniem.

  1. TULIPANY

Te charakterystyczne dla Holandii kwiaty nie pochodzą nawet z Europy. Pierwsze kraje, w których uprawiane były tulipany, to Kazachstan, Iran i Afganistan. Obecnie tulipany są jednymi z najbardziej popularnych kwiatów i chętnie ustawiamy je w mieszkaniu, zwłaszcza wczesną wiosną, ale jeszcze kilka stuleci temu na sprawienie sobie bukietu tulipanów stać było tylko najbogatszych. Do tego stopnia były wyznacznikiem status, że w Turcji sułtani nosili je przypięte do turbanów. I właśnie od tego zwyczaju wzięła się nazwa tulipan.

  1. SER

Na tej liście po prostu nie może zabraknąć sera! Co roku w Holandii produkuje się przeszło 650 milionów kilogramów sera. Nie ma obaw, nic się nie marnuje – statystycznie każdy Holender zjada co roku nawet 17 kg tego przysmaku. To tylko potwierdza, jak bardzo są zakochani w serze.

  1. WIATRAKI

W Holandii do dziś dnia znajduje się ponad 1170 wiatraków, a co najlepsze – wiele z nich wciąż działa. Jeśli chcecie zobaczyć je z bliska, najlepiej wybrać się do Kinderdijk, Zaanse Schans i Alblasserwaard.

  1. KROWY

Wiecie, ile krów żyje nadal w Holandii? Na pewno nie zgadniecie! Ponad 4,1 miliona.

  1. DREWNIAKI

Wiele osób żyje w przekonaniu, że Holendrzy nadal noszą drewniaki, ale nie jest to prawda. Drewniaki były noszone przez rolników i rzemieślników przed setkami lat. Obecnie drewniaki są noszone wyłącznie okazjonalnie i traktowane bardziej jako element folkloru niż jak codzienne obuwie. Zazwyczaj zaś są po prostu kupowane w prezencie lub jako pamiątka z pobytu w Holandii.

  1. MOSTY

Holandia jest krajem, w którym niemal co krok można natknąć się na most, mostek lub chociaż kładkę. I nic dziwnego – jest tutaj tyle większych i mniejszych rzek, że bez mostów komunikacja byłaby praktycznie niemożliwa. Tylko w samym Amsterdamie jest 1281 mostów.

  1. WODA

21% Holandii znajduje się poniżej poziomu wody. To oznacza, że w przypadku powodzi 1/5 kraju znalazłaby się pod wodą.

  1. GÓRY

Holandia jest kompletnie płaska! Nie ma tam żadnych gór ani nawet porządnych wzniesień. Najwyższym punktem w kraju jest Vaalserberg, które znajduje się zaledwie 323 m n.p.m.

  1. JĘZYK ANGIELSKI

Z badań wynika, że Holendrzy są liderami w Europie pod względem znajomości języków obcych, z zwłaszcza języka angielskiego. Większość Holendrów (nawet 7 na 10) zna ten język przynajmniej na średnim poziomie.

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy was do wybrania się do tego pięknego kraju. Sprawdźcie nasze oferty tanich noclegów w Holandii, np. wybrać się na weekend w Amsterdamie lub w okolicy, sprawdźcie naszą ofertę domów i apartamentów wakacyjnych w Holandii.

Bądź pierwszy, który to lubi.

Udostępnij: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone
  

About Joanna Rojewska

W Interhome pracuję jako Specjalista ds. e-commerce, a marketing online jest moją pasją, manią, fiołem i obsesją. Moją drugą największą życiową pasją są podróże, wciąż ciągnie mnie do Toskanii, marzę o zobaczeniu Peru i Chin. Gdy nie podróżuję, pochłaniam książki lub biegam. Chciałabym kiedyś ukończyć maraton.

Bookmark the permalink.
Add Comment RegisterDodaj komentarz