Tradycje wielkanocne w miastach Europy

backround_eggNiedługo Wielkanoc – w polskiej tradycji czas rodzinnych spotkań. A może w tym roku warto zabrać najbliższych i sprawdzić, jak wielkanocne tradycje są obchodzone w miastach Europy?

Grecy na przykład świętują Wielkanoc według kalendarza juliańskiego czyli w całkiem innym dniu niż pozostałe kraje Europy Zachodniej. W Niedzielę Wielkanocną cały kraj staje się wtedy jednym wielkim polem piknikowym, na którym Grecy hucznie świętują. Niemcy natomiast wierzą, że szczęście przyniesie im wielkanocny skok nad ogniskiem. Włosi świętują Wielkanoc tłumnie uczestnicząc w procesjach, zajadają się też typowym ciastem w kształcie gołębia „Colomba Pasquale“ i wysłuchują papieskiego Urbi et Orbi na Placu Świętego Piotra a swoim easter_eggdzieciom kupują ogromne czekoladowe jaja wielkanocne.

W Hiszpanii Wielkanoc nie jest mocno komercyjna (zajączek wielkanocny czy czekoladowe jaja nie są tam bardzo powszechne). Hiszpanie celebrują Wielkanoc spokojnie, religijnie, uczestnicząc we wspaniałych procesjach. We Francji wielką radość obwieszczają dzwony kościelne, które rozbrzmiewają w Niedzielę Wielkanocną po kilku dniach ciszy (milczą od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty jako symbol żałoby). W Bułgarii natomiast wielkanocną tradycję pielęgnuje się rzucając wielkanocnymi jajami w członków rodziny lub w mur kościelny – czyje jajo nie zostanie rozbite ten będzie najszczęśliwszy w danym roku. Na Węgrzech w Poniedziałek Wielkanocny panowie spryskują panie perfumami lub symbolicznie uderzają udekorowanym biczem , co podobno pozwala kobietom zachować zdrowie i urodę.

Jak widać tradycji jest wiele i jeśli tylko chcieliby Państwo sami je poznać i spędzić Wielkanoc w jednym z miast Europy, Interhome znajdzie tam dla Was wspaniałe apartamenty: w Rzymie, Barcelonie, Berlinie, Budapeszcie i wielu innych.

Bądź pierwszy, który to lubi.

Udostępnij: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone
  

About Ania

W Interhome już od 7 lat pomagam spełniać naszym Klientom wakacyjne marzenia. Podróże były od zawsze moją wielką pasją. Od niedawna pojawiła się jeszcze jedna: mój syn, któremu od początku próbuję zaszczepić zamiłowanie do podróżowania i przygód.

Bookmark the permalink.
Add Comment RegisterDodaj komentarz