Jak przygotować się na wyjazd na narty?

AT8970_a_wMiłośników białego szaleństwa przybywa z roku na rok. I nic dziwnego, gdyż narty to nie tylko frajda, ale także ogromny zysk dla zdrowia. Klimat górski korzystnie wpływa na pracę układu krwionośnego i oddechowego, a także poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego. Co więcej jazda na nartach znakomicie wpływa na sylwetkę – modeluje pośladki, ujędrnia uda i mięśnie brzucha. Ale uwaga – wyjazd bez przygotowania może przynieść więcej szkody niż pożytku, warto zatem zawczasu przygotować się do urlopu narciarskiego. Poniżej kilka wskazówek, jak to zrobić.

Zadbaj o kondycję

Nie ma się co łudzić – siedzący tryb życia nie sprzyja utrzymaniu dobrej formy, zatem wszyscy ci, którzy nie są regularnymi bywalcami siłowni lub nie biegają, powinni zacząć się więcej ruszać. Najlepiej już miesiąc – dwa przed wyjazdem. Każdą serię należy rozpocząć od rozgrzewki – krążenia ramionami i nogami, wymachów, marszu w miejscu. W celu poprawienia stanu mięsni, które najwięcej pracują w czasie jazdy na nartach, rekomendujemy przede wszystkim ćwiczenia siłowe – przysiady, skłony, pompki, podskoki, a także ćwiczenia na mięśnie brzucha np. brzuszki i łódeczki. Przynajmniej raz na tydzień warto zadbać także o sprawność ogólną. Najlepiej połączyć przyjemne z pożytecznym i wybrać taką aktywność, którą lubimy najbardziej. Może to być długi spacer po lesie lub parku, bieganie, jazda na rolkach lub na rowerze, a nawet zwykłe wchodzenie po schodach. Chodzi o to, aby organizm przyzwyczaił się do dłuższego wysiłku. Nie zapominajcie także o rozciąganiu – przyciąganiu łydek do pośladków, rozciąganiu mięśni uda w rozkroku w przód. W sieci można znaleźć wiele filmików instruktażowych, które pomogą w prawidłowym wykonaniu ćwiczeń. Na około tydzień przed wyjazdem warto dać mięśniom trochę odpocząć, więc lepiej się już nie forsować. Natomiast jeśli dopiero na około 2 tygodnie przypomnicie sobie o tym, że wasza forma jest daleka od ideału, lepiej nie próbujcie niczego radykalnego, gdyż może się to skończyć kontuzją. Wystarczy kilka dłuższych spacerów lub marszobiegów, zrezygnowanie z windy na rzecz wchodzenia po schodach i rozciąganie.

Sprawdź sprzęt

 CH3818_a_wPrzed nowym sezonem narciarskim dobrze jest sprawdzić, czy z ubiegłorocznym sprzętem na pewno wszystko jest w porządku. Także dlatego, że serwis narciarski w miejscu zamieszkania wyjdzie nas taniej niż w ośrodkach narciarskich. A zawsze trzeba naostrzyć lub nasmarować narty, dokupić rękawiczki albo zaopatrzyć się w nowy kombinezon, bo stary, niestety, coś jakby się skurczył. Nawet jeśli macie zamiar sprzęt wypożyczać na miejscu, niektóre elementy stroju warto zabrać własne. Przede wszystkim dotyczy to bielizny termoaktywnej, sportowych skarpetek, gogli z ochroną UV oraz kremu do opalania. Pamiętajcie również o zapoznaniu się z aktualnymi przepisami dotyczącymi jazdy na nartach, zwłaszcza jeśli wybieracie się ze swoimi pociechami, np. w większości krajów alpejskich dzieci do 16 r. ż. muszą obowiązkowo jeździć w kaskach. Nie zapomnijcie też o odpowiednim spakowaniu apteczki – przyda się maść rozgrzewająca, coś na stłuczenia i bandaż elastyczny.

 Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Na rezerwacji noclegu i kupnie ski-passów przygotowania do wyjazdu narciarskiego jeszcze się nie kończą. Wybierający się za granicę samochodem powinni odwiedzić stację diagnostyczną i dokonać starannego przeglądu, sprawdzić stan opon, a ponadto dowiedzieć się, jakie wyposażenie samochodu jest wymagane w kraju, do którego jadą. Przykładowo Austria wymaga łańcuchów na koła, a we Włoszech zarówno kierowca, jak i każdy pasażer powinien mieć kamizelkę odblaskową. Zadbać należy także o wykupienie ubezpieczenia samochodu, zwłaszcza AC, a także ubezpieczenia narciarskiego, które poza kosztami leczenia za granicą obejmie również koszty ratownictwa medycznego i odpowiedzialności cywilnej.

Oczywiście rady i wskazówki można mnożyć w nieskończoność, mamy jednak nadzieję, że tych kilka porad pomoże Wam w przygotowaniu się do sezonu narciarskiego. A może Wy macie jakieś cenne porady?

Zapraszamy do rezerwacji noclegów:
Oferty do 500 metrów do wyciągu

 

4 osób lubi ten post.
Udostępnij: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone
  

About Joanna Rojewska

W Interhome pracuję jako Specjalista ds. e-commerce, a marketing online jest moją pasją, manią, fiołem i obsesją. Moją drugą największą życiową pasją są podróże, wciąż ciągnie mnie do Toskanii, marzę o zobaczeniu Peru i Chin. Gdy nie podróżuję, pochłaniam książki lub biegam. Chciałabym kiedyś ukończyć maraton.
Bookmark the permalink.
Add Comment RegisterDodaj komentarz