Freeride – idealne miejsca na jazdę poza trasami

 

skierFreeride to zjazd na nartach lub snowboardzie po dziewiczych stokach. Jazda poza wyznaczonymi trasami to ryzykowna zabawa, wymaga wprawy i dużego wyczucia terenu ale według jej miłośników daje niesamowite poczucie wolności i porządny zastrzyk adrenaliny. Freeride w Polsce nie jest jeszcze popularny. Aby spróbować tej jazdy trzeba wybrać się do zagranicznych ośrodków narciarskich. Najlepsze warunki do freeride’u mają francuskie, włoskie i szwajcarskie Alpy. A my ze swej strony podpowiemy Wam gdzie mieszkać:

 

Francja

Chamonix – luksusowy kurort u stóp Mont Blanc. Dla początkujących freeriderów najlepsze będą trasy Flegere i Les Houches. Dla zaawnsowanych trasy na Grand Montets: Italian Bowl a la Herse, Canadian Bowl z Bochard, Combe de la Pendant, Pas de Chevre do Vallee Blanche. Powyższe trasy są jednak dosyć popularne, więc jeśli zależy nam na samotnym obcowaniu z naturą warto wybrać się w rejony Vallee Blanche: Vraie Vallee i Envers du Plan/Cole du Plan

Alpe d’Huez na północnej stronie masywu Grandess Rousses znaleźć można niezwykłe stoki Cheminees de Mascle i I’Impossible

Val d’Isere – La Table d’Orientation i Le Cairn

Szwajcaria

Verbier – ekskluzywny ośrodek w regionie Wallis ceniony również przez freeriderów za dużą liczbę dziewiczych tras i różnorodne ukształtowanie terenu. Szczególnie warte polecenia są stoki Montfort: Poubelle do Siviez, Mont Gele czy też Chassoure Tortin. Na slalom między drzewami idealne nadają się stoki Bruson.

Włochy

Alagna – wioska leżąca u stóp największego masywu w Europie Zachodniej – Monte Rosa (4.552 m n.p.m.). To idealne miejsce do freeride’u, ponieważ jest z dala od popularnych ośrodków narciarskich. Najlepsze tereny są na szczytach Cole d’Olen i Cole de Lys, skąd najlepiej kierować się w stronę Zermatt.

Dolomity – Forcella Pordoi (Canazei) i Marmolada – raj dla miłośników jazdy poza trasami

Val di Fassa – Col-Margherita – powstał tu freeride park dla początkujących, zbocza są ogrodzone i oznakowane

Zbocza lodowca Presna (Val di Sole) – dla bardziej zaawansowanych

Austria

St. Anton – ponad 5500 ha obszarów do uprawiania freeridu i doskonałe warunki śniegowe. Najciekawsze trasy znajdują się po zachodniej stronie szczytu Valluga i na północnej stronie stoku Albonagrat. Warto wybrać się na stoki Maroikopfe i Rendl i zjechać trasą nr 18 do Alpe Rauz.

Dachstein/Krippenstein – Freesport Arena Krippenstein w austriackim regionie Dachstein zalicza się do najlepszych ośrodków freeride’owych w Austrii i Europie. Znajdziemy tu ponad 30 km tras do jazdy w puchu na stokach Schoenbergu, Imisl i Eisgrube oraz świetnie przygotowany Funpark .

Informacje zaczerpnięte z artykułu „Gdzie na freeride” Judyty Wanickiej

Bądź pierwszy, który to lubi.

Udostępnij: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone
  

About Ania

W Interhome już od 7 lat pomagam spełniać naszym Klientom wakacyjne marzenia. Podróże były od zawsze moją wielką pasją. Od niedawna pojawiła się jeszcze jedna: mój syn, któremu od początku próbuję zaszczepić zamiłowanie do podróżowania i przygód.

Bookmark the permalink.
Add Comment RegisterDodaj komentarz