Ciekawostki o Belgii – 10 fascynujących faktów

c-belgiumPlanujecie krótszy lub dłuższy wyjazd do Belgii? Na pewno będzie wspaniale, gdyż Belgia słynie nie tylko z wyśmienitych serów i czekoladek oraz frytek z majonezem, ale również z koronek, piwa i…  Z czego jeszcze dowiecie się z przygotowanego poniżej zestawianie 10 rzeczy, których nie wiedzieliście o Belgii, ale które warto znać, zanim się zarezerwujecie jeden z naszych domów i apartamentów wakacyjnych w Belgii i udacie się na ciekawy wyjazd.

1. Tramwaje
Czy wiedzieliście, że najdłuższa linia tramwajowa na świecie znajduje się w Belgii? Wiodąca po całym wybrzeżu linia liczy aż 70 km. Zaczyna się przy granicy z Francją a kończy na granicy z Holandią. Niesamowite! Przejechanie linii na całej długości zajmuje ponad 2,5 godziny, a po drodze możecie wysiąść na jednym z aż 68 przystanków. Linia ta jest bardzo popularna wśród turystów, a co więcej pozwala zobaczyć całe wybrzeże w czasie jednej podróży.

2. Autostrady
Słyszeliście o tym, że Wielki Mur Chiński jest podobno jedynym tworem ludzkim widocznym z kosmosu? To akurat nieprawda, a jeśli chcecie zobaczyć inny wytwór ludzkich rąk, wystarczy udać się na jedną z belgijskich autostrad. Ich sieć jest tak gęsta, a oświetlenie tak intensywne, że można je zobaczyć z kosmosu. Coś fantastycznego!

3. Spa
Będące powszechnie w użyciu słowo „SPA” na oznaczenie wszelkich zabiegów odnowy biologicznej wywodzi się z niedużego miasteczka Spa w Belgii. W XVIII wieku założono tu pierwsze na świecie nowoczesne centrum uzdrowiskowe. Z czasem ośrodek stał się tak popularny, że zarówno w Europie, jak i u nas określenie pojechania do „wód” zostało zamienione właśnie na słowo SPA.

4. Zamki
W Belgii znajduje się najwięcej na świecie zamków na kilometr kwadratowy. Nie może się z nią równać ani znana z pięknych zamków Szkocja, ani nawet Francja. Jeśli wybieracie się do Belgii, pamiętajcie, aby odwiedzić chociaż jeden z nich. Tym bardziej, że jest to rekord wpisany do Światowej Księgi Guinnessa.

5. Czekoladki i pralinki
Jak już wspominaliśmy, Belgia słynie z czekolady, a wytwarza się ją tutaj od przeszło czterech stuleci. Rocznie produkuje się tu ponad 173 tysiące ton tego rozpływającego się w ustach przysmaku. Wiele tysięcy kilogramów trafia na eksport, ale z pozostałymi Belgowie doskonale sobie radzą – w tym niewielkim kraju jest ponad 200 sklepów, w których sprzedaje się wyłącznie czekoladę!

6. Diamenty
Antwerpia jest światową stolicą diamentów. Od dziesiątek lat trafiają tu najpiękniejsze okazy z kopalń zlokalizowanych m.in. w Rosji i w RPA. Szacuje się,że co roku przez tutejszą giełdę przechodzi ponad 80% sprzedaży surowych diamentów i niemal 50% oszlifowanych. Wartość kamieni szlachetnych określana jest na podstawie tzw. 4 „C”: „cut, clarity, color i carat”, czyli: szlif, czystość, barwa i ilość karatów, natomiast o sprzedawanych w Belgii diamentach mówi się, że mają jeszcze jedno, piąte „C” – confidence, czyli zaufanie.

7. Niedziele
Planując swój pobyt w Belgii, nie zapomnijcie o tym, że tutaj niedziela jest dniem naprawdę wolnym od pracy. W zasadzie wszystkie sklepy i supermarkety są nieczynne, dotyczy to nawet największych alei handlowych w Brukseli czy Antwerpii, a także deptaków i miejscowości turystycznych.

8. Euro
Wiedzieliście, że swój wygląd monety wspólnej waluty europejskiej zawdzięczają Belgii? A ściślej rzecz biorąc Lucowi Luycxowi, którego projekt wygrał ogólnoeuropejski konkurs na awers monety.

9. Komiksy
Coś dla małych i dużych, czyli komiksy. Przez jednych odsądzane od czci i wiary, przez innych uwielbiane, w Belgii mają swoje miejsce na świecie. Mieszka tutaj najwięcej twórców komiksów na świecie, jest tu również najwięcej sklepów z komiksami. To tutaj wynaleziono m.in. Smurfy i Tintina, a także Asterixa.

10. Wyprzedaże
Jeśli nie możecie udać się na wielkie zakupy do Mediolanu lub Paryża, sprawdźcie ceny biletów i noclegi w Belgii. Dwa razy w roku, w styczniu i w lipcu, są tu naprawdę wyjątkowe wyprzedaże. We wszystkich sklepach, na cały asortyment, a przeceny sięgają nawet 70%. Okazja czeka na każdym kroku. Ale uwaga: przez pozostałą część roku nie ma co liczyć nawet na niewielki rabat.

Zachęcamy was do podróży do Belgii. A jeśli szukacie odpowiedniego noclegu – skontaktujcie się z nami, będziemy szczęśliwi mogąc pomóc w przygotowaniu oferty. Zadzwoń pod 22 642 23 84 lub napisz na info@interhome.pl

Bądź pierwszy, który to lubi.
Udostępnij: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone
  

About Joanna Rojewska

W Interhome pracuję jako Specjalista ds. e-commerce, a marketing online jest moją pasją, manią, fiołem i obsesją. Moją drugą największą życiową pasją są podróże, wciąż ciągnie mnie do Toskanii, marzę o zobaczeniu Peru i Chin. Gdy nie podróżuję, pochłaniam książki lub biegam. Chciałabym kiedyś ukończyć maraton.
Bookmark the permalink.
Add Comment RegisterDodaj komentarz